1 Ocak 2008 Salı

Amak-ı Hayal


Kitabın Adı :Amak-ı Hayal

Yazarı :Şehbenderzade Filibeli Ahmet Hilmi

İsmi enteresan ,yazarı sıradışı olan bu kitabı Proje Grubu'ndan dostum Enes getirdi ve bana bu kitabı mutlaka okumalısın dedi. İçerisinde insan hayatında sürekli yaşanan ama farkında olamadığı şeyleri anlatmanın yolunu başka birisi olarak kendini izleme yolu ile ifade etmiş olan yazar o kadar enteresan bir dil ve o kadar güzel ifadeler kullanmış ki kitapta okuyanın bazen elini ağzına götürüp kenarını silesi geliyor. 7 farklı mekan ve o farklı mekanlarda karşılaştıklarını hayali de olsa kaleme almış olan yazarın hayal gücünün ne kadar yüksek olduğu kitabın daha ilk bölümünden anlaşılıyor.Sonuna geldiğinizde ise dimağınızda çok hoş bir sada bırakıyor. Arkadaşlarıma ve merak edenlere kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap.Enes kardesim sağolsun .

1 yorum:

isilge dedi ki...

A'mak-ı Hayal Resim Sergisi
Derinlikler Sanat Merkezi, 29 nisan -16 mayıs 2010 tarihleri arasında Işıl Gönen EKE’ nin A’mâk-ı Hayâl (Hayalin Derinlikleri) adlı romandan esinlenerek gerçekleştirdiği içsel yolculukları konu alan ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.
Filibeli Ahmet Hilmi 1910 yılında A’mak-ı Hayal (Hayalin Derinlikleri) adlı romanı yazmış, bizlere her insanın kendini tanımak için kendi derinliklerine yapabileceği yolculuğun romanını miras olarak bırakmıştır. Romanın özgünlüğü evrensel birliği dünya sofrasına sunan Anadolu insanının binlerce yıllık kültüründe insan aşkıyla kaynattığı irfan kazanını dünya hümaniter düşüncesiyle buluşturmaktır.
Filibeli Ahmet Hilmi ‘nin Doğu ile Batıyı buluşturan felsefî hikayeler dizisi olan A’mâk-ı Hayâl adlı romanı, varlığa ve hakikate ait soruları olan Raci adlı genç kahramanın ruhun derinliklerine yaptığı yolculuğu anlatır.
Raci, Aynalı baba lakablı, meczup görünümüne karşın kemal ve irfan sahibi bir rehberin manevi terbiyesi altında, ejderhalar, Buda, Kaf Dağı, Anka, Zerdüşt, Hürmüz gibi evrensel semboller eşliğinde iç derinliklerine yaptığı yolculuklar sonucunda varılan noktanın, evrensel birliğin yansıması olan insanın, evrenin özü, özeti, meyvesi yani amacı olduğu gerçeğine ulaşır.
Işıl Gönen Eke, resimlerinde, Raci’nin kendiyle tanışma-kendine kavuşma adına çıktığı yolculuklara ait haberler getirirken, bir yandan da izleyenleri bu deneyimlerde ressamın kendinde de gerçekleşen soyutla(n)ma sürecine tanıklık etmeye davet ediyor.

İletişim Bilgileri Teşvikiye Cad. Nar Apt. No:59 Kat:2 D:2
34365, Teşvikiye Şişli, İstanbul Telefon & Faks
(+90 212) 291 8255-info@derinliklerart.com